Tipy a triky

Kosenie trávnikov

Frekvencia kosenia záleží od vlastností trávnika. Snažte sa kosiť v pravidelných intervaloch, napr. 1x za týždeň, v letnom období až 2x. Koste trávnik do výšky 2-4 cm. Ak ste nemali možnosť trávnik kosiť nejakú dobu stebla sú vyššie ako obvykle, po prvýkrát po takejto odmlke pokoste max. len o 1/3 jeho dĺžky, aby ste predišli jeho znehodnoteniu. Každým resp. každým druhým kosením znížte výšku kosenia o jednu úroveň na kosačke. Kosenie trávy vykonávame vždy v suchom počasí, nikdy keď prší, alebo je trávnik rozmočený, alebo fúka silný vietor.

Pred kosením skontrolujte, či sa na trávniku nenachádzajú nejaké predmety, napr. detské hračky, alebo zabudnuté náradie, kedy by ste mohli či už spomínané veci zničiť, alebo naopak poškodiť kosačku a prípadne si ublížiť.

Ak počas aktívneho rastu trávnika kosíte menej ako raz týždenne, trávnik zoslabne, zredne a je náchylnejší na inváziu burín a machu. Príliš riedky trávnik má koreňovú sústavu vysoko. Napraviť to môžete postupným kosením na nižšiu a nižšiu úroveň, aby ste tlačili koreňovú sústavu čo najnižšie, a tým vytvorili zahustenie už od povrchu zeme.



Ak sa na ňom nachádza veľa machovitých časti, je trávnik prepolievaný, resp. sa nachádza v oblastiach, kde nesvieti slnko až tak intenzívne, napr. časti v blízkosti domu, ktorý vytvára tieň počas dňa. Odporúčame tieto miesta posypať čistým pieskom, alebo prihnojovať s hnojivom so zvýšeným obsahom železa.

V prípade, že na ňom máte pleseň, je potrebne zistiť o ktorú pleseň sa jedná, a potom aplikovať príslušné hnojivo resp. prostriedok.

Minimálne raz za sezónu si urobte bežnú údržbu kosačky, ako napr. : vyčistiť priestor okolo nožov(odstrániť zvyšky zlepenej trávy), nabrúsiť nože, v opačnom prípade môžete poškodiť steblá trávnika, ktoré nebudú ‘rezané’ ale ‘šklbané’, čo zhoršuje jeho stav. Pri motorových nezabúdajte aj na výmenu oleja. Pri údržbe dbajte na bezpečnosť, údržbu robte, len ak je stroj mimo prevádzky.Pri elektrických sa uistite, že je odpojený od zdroja elektrickej energie.



Zavlažovanie

Ak máte závlahový systém nastavte ho tak, aby bol v prevádzke vždy ráno alebo večer. Ráno cca. o 5-6 hodine, a večer o 22ej, kedy slnko nemá takú intenzitu, a trávnik dokáže vstrebať čo najviac vody.

Pri manuálnom zavlažovaní dbajte na pravidelnosť a rovnomernosť polievania. Platia tie isté pravidlá ako pri automatických systémoch. Lepšie zavlažovať ráno a večer, než počas horúceho dňa.

Každodenná závlaha sa neodporúča, pretože podporuje šírenie machu a burín, trávy vytvárajú plytký koreňový systém. Pri novom trávniku či už, výsevom, alebo mačinovaním (trávnikové koberce), nastavíme závlahový systém na dennej báze, a to aj ráno aj večer, po dobu cca. 2 týždňov od realizácie, postupne dávky znižujeme, až na vyššie uvedený interval.

Ak už máte trávnik zakorenený, resp. výsev zahustený, stačí polievať 2-3x za týždeň. Držte sa pravidla ,radšej zriedka, ale bohato’. Čiže, ak máte v systéme rotačné trysky, znamená to cca. 30-40 minút, ak sú trysky statické, stačí 10-15 minút. Takýmto zavlažovaním urobíte trávnik silnejším a odolnejším.

Z hľadiska údržby kontrolujte stav trysiek, či sa na nich neusádza vodný kameň alebo iné nečistoty. Pred zimou nezabudnite systém vyprázdniť. Predídete tým poškodeniu – prasknutiu hadíc a ventilov vplyvom mrazu.

Vertikutácia

Vertikutáciu odporúčame robiť na jar a na jeseň, čiže na začiatku a na konci sezóny. Na jar sa Vám postupne krásne zazelená a zahustí, na jeseň mu doprajeme bezpečný spánok počas zimy.

Ak má trávnik celoplošne bledú farbu, a napriek správnemu zavlažovaniu je vidno viac suchých stebiel, než sviežich zelených , je trávnik prehustený. Vtedy je vhodné ho vertikutovať aj počas sezóny.

Po vertikutácii je vhodné trávnik prihnojiť.

Hnojenie

Pri hnojení dajte pozor, aby ste použili správny pomer chemického zloženia. Na jar sa aplikuje hnojivo so zvýšenou hodnotou dusíka, na jeseň a na zazimovanie so zvýšenou hodnotou draslíka.

Nemajte obavy, v každej predajni s trávnikovým hnojivom, Vám vždy s radosťou poradia. Počas sezóny môžete, podľa kondície trávnika prihnojiť 2-3 kráť. Udrží si tak rovnomerný bohatý vzhľad a sýtu farbu. Trávnik hnojte, keď je suchý a pokosený. Ak neprší do dvoch dní po hnojení, dôkladne zavlažte.

Čo trávniku prospieva?

Dusík N – stimuluje rast trávnika, zabezpečuje sýtozelenú farbu listov.
Fosfor P – podporuje rast koreňov.
Draslík K – podporuje dobrý zdravotný stav trávnika.


Zelený odpad

Neviete čo s ním? Ak máte na to priestor, zriaďte si malú kompostáreň. Umiestnite ju v rohu záhrady, prípadne za stromy, aby nebola taká nápadná. Kompost sa z pokosenej trávy vytvorí cca. Po roku. Potom sa dá zapracovať do pôdy, napr. pri výsadbe okrasnej alebo úžitkovej záhrady.

Funguje ako kvalitné prírodné hnojivo. V prípade, že nemáte záujem o vytvorenie kompostárne, pokosenú trávu môžete vyhodiť na hociktorej skládke odpadu, kde vedú aj skládku zeleného odpadu. Táto služba je štandardne bezplatná.

Pieskovanie

Používa sa na viac zaťažované trávnaté plochy. Kremenný piesok sa aplikuje na trávnik aplikátorom (ktorý sa používa pri hnojení) v množstve asi 5-8 litrov na m2. Môže sa aplikovať aj viackrát ročne, napríklad spolu s vertikutáciou. Pred pieskovaním je výhodné spraviť aj aerifikáciu, kedy sa piesok dostane aj do hlbších úrovní pôdy, vďaka vytvoreným otvorom.

Vďaka pieskovaniu sa voda lepšie a prirodzenejšie vpíja do pôdy ku koreňom trávy, čím sa podporuje rast nových trávnych stebiel a urýchľuje zahustenie trávnika. A tiež pôsobí ako prevencia proti burine.

Aerifikácia - prevzdušnenie

Aerifikácia je doslova a do písmena prevzdušnenie. Pomocou aerifikátora, alebo vidiel, spravíme do trávnika otvory, zhruba na hĺbku vidlice. Na 1m2 asi 80-100 dier. Najlepšie je vyplniť tieto diery pieskom. Dosiahneme týmto prívod vzduchu až ku spodným častiam koreňovej sústavy, efektívnejšie odoberanie vody a rozpínavosť koreňov v spodných častiach pôdy, čím sa buduje sila trávnika. Aerifikáciu môžte robiť spolu s vertikutáciou.



Kompletný cenník záhradníckych služieb